sobota 14. února 2009

Dokrmování

O zavedení dokrmování umělým mlíčkem je vhodné se poradit s pediatrem. Ten je nejlépe schopen posoudit, jak Vaše miminko prospívá, a tedy zda má dostatek mateřského mléka či zda je nutno přistoupit k dokrmování. Krom toho je kvalifikován diagnostikovat další možné příčiny, které mohou mít za následek neprospívání miminka.

Pokud k zavedení dokrmování dojde, je vhodné miminko vždy nejdříve nakojit, pak teprve dokrmit (ne naopak - miminko by se umělým mlíčkem zasytilo a z prsu by pak nemělo potřebu sát tak intenzivně a prsa by si opět mohla "myslet", že o mlíčko není zájem, což by s velkou pravděpodobností vedlo ke snížení tvorby mléka).

Pokud je miminko mladší 6 týdnů, je vhodné dokrmovat pomocí lžičky nebo stříkačky, případně suplementoru, aby se nekazila technika sání z prsu. Starší miminko, které má již techniku sání z prsu dobře zafixovanou, můžete zkusit dokrmovat z lahve, která bude mít jen maličkou dírečku v savičce, což miminko donutí silně sát a nezleniví tak (větší dírka v savičce znamená méně námahy než sání z maminčina prsu a dítě by tak mohlo začít preferovat láhev a s kojením by byl brzy konec).

Při dokrmování pečlivě dbejte na hygienu všech pomůcek, které používáte. Vše pečlivě sterilizujte. Pamatujte na to, že malé miminko si svoji imunitu teprve tvoří a i pro nás "běžné domácí bacily" pro něj mohou znamenat nebezpečného nepřítele.

Na trhu je poměrně široká nabídka náhradní kojenecké stravy. Pro malá miminka, především pak pro děti s vysokým rizikem vzniku alergie, je vhodné používat hypoalergenní mléko (označováno HA), která pomáhají snížit riziko vzniku alergií. Dále na trhu naleznete i mlíčka určená dětem trpícím na koliky, trpícím na zácpy, dětem s citlivostí na laktózu, dále mlíčka pro děti s intolerancí kravského mléka, předčasně narozené děti a v neposlední řadě i mlíčka určená dětem, které často a hodně ublinkávají. O výběru výrobce i konkrétního druhu kojeneckého mléka se poraďte s lékařem.

Po zavedení dokrmování pečlivě sledujte reakci miminka - každé miminko je jiné a může na mlíčko reagovat rozdílně (některému miminku může mlíčko vyhovovat, druhému stejná značka a typ mlíčka způsobí ukrutné bolení bříška, jinému zácpu, jinému prostě a jenom nebude chutnat a bude ho odmítat atp.) Někdy je třeba vyzkoušet i více značek než docílíte spokojenosti miminka.

Pokud Vaše miminko napoprvé nebude umělé mlíčko chtít, nezoufejte. Má jinou chuť než mateřské mléko, které je příjemně sladké a voní po mamince. Navíc mu nemusí vyhovovat způsob dokrmování - sání z voňavého a teplého prsu je přeci jen něco jiného. Mějte trpělivost a dopřejte miminku čas. Pokud dokrmování odmítá delší dobu, poraďte se opět s lékařem. Může se stát, že jste se tzv. rozkojila a děťátko už po kojení prostě nemá hlad, protože má dostatek Vašeho mlíčka (což pediatr dokáže rozpoznat podle váhového přírůstku dítěte). Ale stejně tak se může stát, že mu prostě toto mlíčko nechutná a je na čase vyzkoušet třeba jiného výrobce.
Upozornění: Na těchto stránkách najdete pouze obecné informace a rady a tipy založené na praktických zkušenostech v péči o dítě. Nelze je tedy považovat za jednoznačně směrodatné. Nejste-li si něčím jistá, neváhejte kontaktovat Vašeho dětského lékaře a dohodnout se s ním na dalším postupu.